Sportiva orădeană Iasmina Gyoker a avut o evoluţie foarte bună la întrecerile Campionatului Balcanic de Judo pentru juniori 4 (U13), competiţie care s-a desfăşurat în Grecia, la Salonic, în perioada 27-29 iulie.

Sportiva clubului Crişul, care este antrenată de Olimpia Ianc, a reuşit să urce pe podium şi să-şi adjudece medalia de bronz, în cadrul categoriei 57 kg.

Iasmina a câştigat în primul meci în faţa unei sportive din Bosnia Herţegovina, apoi, în faza următoare, a învins o sportivă din Montenegru, iar în semifinale a pierdut cu o sportivă din Turcia. Orădeanca şi-a adjudecat însă medalia de bronz, după ce în lupta pentru podium a învins, prin ippon, o sportivă din Grecia.

De menţionat că întrecerile balcanice de la Salonic au reunit sportivi din 10 ţări: Turcia, Muntenegru, Macedonia, Bosnia Herţegovina, Kosovo, Albania, Grecia, Bulgaria, Serbia şi România.