Patru sportivi de la CSM Liberty Oradea au participat la întrecerile Campionatului European de judo pentru seniori, competiţie care s-a desfăşurat în perioada 22-23 aprilie în capitala Poloniei, la Varşovia.

Dintre cei patru, cel mai bun rezultat l-a obţinut Larisa Florian, sportivă care s-a situat pe locul 7 la categoria - 52 kg feminin.

Performanţa este cu atât mai notabilă cu cât, prin acest rezultat, Larisa a întrecut-o în ierarhia generală pe Andreea Chiţu, fostă campioană continentală şi vicecampioană mondială.

În ceea ce-i priveşte pe ceilalţi trei sportivi orădeni, Vlad Vişan a fost învins în primul tur al categoriei - 81 kg masculin, Daniel Matei a pierdut în primul tur la categoria - 100 kg masculin, iar Laszlo Szoke a participat în proba pe echipe, la categoria - 66 kg masculin, unde formaţia României a fost învinsă în primul tur de Olanda.

Toţi aceşti sportivi orădeni sunt antrenaţi la CSM Liberty de tehnicienii Emil Morar şi Aurelian Fleisz.