Sportivul orădean Alex Creț a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de Judo, desfășurat la Zagreb.

Concurând la categoria 90 kg masculin, Creț a avut un parcurs perfect în grupa B: l-a învins în turul secund pe belarusul Aleksandr Sidorik, în optimi a trecut de sârbul Nemanja Majdov, în sferturi s-a impus în faţa francezului Loris Tassier.

În semifinale, orădeanul a fost învins de cel care avea să devină campion european, Eljan Hajiyev din Azerbaidjan.

În meciul pentru bronz, Creţ l-a învins pe olandezul Noel van't End, campion mondial în 2019.

Cu victoria de acum, judoka orădean este mai aproape de calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

CSM Oradea a mai avut un reprezentant la Zagreb. Este vorba despre Ioan Dzitac. Acesta a fost învins în primul duel de italianul Manuel Parlati. Creț și Dzitac sunt pregătiți la CSM Oradea de tandemul de antrenori Emil Morar – Dan Fâșie.