Sportivul orădean Alex George Creţ a ajuns până în optimile de finală la întrecerile Campionatului European de Judo pentru seniori, competiţie care s-a desfăşurat duminică la Lisabona.

Campion naţional în cadrul categoriei 90 kg, atât la seniori, cât şi la U21, Alex George Creţ, sportivul legitimat la CSM LPS Bihorul Oradea a luptat în Portugalia, în limitele aceleiaşi categorii.

În primul duel, Creţ l-a avut ca adversar pe letonul Aleksejs Zarudnevs, pe care a reuşit să-l învingă, calificându-se pentru faza optimilor de finală.

În turul al II-lea orădeanul a fost învins însă de georgianul Beka Gviniashvili, cel care avea să avanseze până în finala competiţiei. Astfel, parcursul sportivului orădean s-a încheiat în optimi, el ratând şansa participării în lupta pentru medalii.

Concursul a fost câştigat la această categorie de un alt judoka din Georgia. Este vorba despre Lasha Bekauri.

În total, 33 de sportivi au luat startul la categoria 90 kg masculin de la întrecerile ediţiei din acest an a Campionatului European de Judo pentru seniori.