Sportivul orădean Daniel Matei a ajuns până în turul II la la Grand Prix-ul de judo de la Tunis. Competiţia s-a desfăşurat la finele săptămânii trecute, iar sportivul legitimat la CSM Liberty Oradea a luat startul în limitele categoriei -100 kg.

Daniel Matei a debutat în competiţie, în compania francezului Clement Delvert, pe care l-a întâlnit în turul I şi pe care l-a învins prin ippon.

În turul al doilea, orădeanul a fost învins însă de croatul Zlatko Kumric. Astfel, Daniel nu a avut oportunitatea să continue în repesaj.

De menţionat că la această categorie s-a impus irlandezul Benjamin Fletcher.

Reamintim că Daniel Matei, în vârstă de 30 ani, a obţinut anul trecut medalia de bronz la Cupa României şi a fost campion naţional al României. El este antrenat de tehnicianul Emil Morar.