Sportivul orădean Ioan Dzitac a cucerit medalia de bronz la întrecerile Campionatului European de judo pentru juniori, de la Praga.

Legitimat la CSM LPS Bihorul Oradea și antrenat de Emil Morar și Dan Fășie, sportivul orădean a concurat în weekend în cadrul categoriei de greutate 66 kg.

După un prim tur liber, în faza a doua, Dzitac l-a învins pe danezul Bertil Lavrsen, după care, în optimile de finală a trecut și de sârbul Srdjan Antelj.

În faza sferturilor de finală, orădeanul a dat peste georgianul Tengo Zirakaşvili, în fața căruia a trebuit să se recunoască învins. Totuși, în recalificări, Ioan Dzitac s-a impus în faţa bulgarului Bogdan Iotov, iar în meciul pentru medalia de bronz l-a întrecut pe norvegianul Gustav Brovold.

O altă sportivă din România, Florentina Ivănescu, a ratat obținerea medaliei de bronz la categoria  63 kg, unde s-a clasat pe locul 5 după ce a fost învinsă în meciul pentru medalie de italianca Sara Lisciani.

La Europenele de judo pentru juniori din Cehia au luat startul 349 de judoka din 39 de ţări.