Desfăşurată în perioada 20-21 iulie la Complexul Sportiv "Anena" din Aninoasa, judeţul Hunedoara, Cupa României la tir cu arcul a demonstrat încă o dată valoarea şcolii orădene în acest sport.

Astfel, arcaşii legitimaţi la C.S. Crişul şi Redpoint Oradea au obtinut rezultate foarte bune la toate categoriile unde au concurat.

Spre exemplu, la copii compound, Florian Bologan a obţinut medalia de aur cu un punctaj de peste 300 de puncte la fiecare rundă.

De asemenea, Matei Piloca (juniori II) şi Sergiu Pallag (juniori) s-au clasat primii la categoria lor, adjudecându-şi medaliile de aur. Alte două medalii au fost aduse la cadete compound de Mara Mihociu (locul I şi medalia de aur) şi de Sofia Derecichei (locul III şi medalia de bronz), argintul fiind luat de Erdely Stana (SCM Deva).

La compound master, Horia Şerban s-a clasat pe locul II, cucerind medalia de argint.

În urma acestor rezultate, Redpoint Oradea a obţinut din nou locul II pe ţară în clasamentul pe cluburi la Cupa României, după ce anul trecut, la aceeaşi competiţie, orădenii s-au situat tot pe locul doi în ţară.