Sportivii orădeni şi-au adjudecat patru medalii la întrecerile Campionatului Național de atletism în sală pentru juniori III, care s-a desfăşurat la Bucureşti și care a reunit la start 360 de competitori (169 de băieţi şi 191 de fete), de la 94 de cluburi din întreaga ţară.

Orădeni şi-au trecut în cont o medalie de aur, una de argint şi două de bronz. Principala performanță a realizat-o ștafeta de 4x2 ture de sală a CS CN „Mihai Eminescu” (antrenor Florin Indrie). Alcătuită din Andrei Drimba, Andrei Vereş, Mark Fandly şi David Pentie, aceasta a devenit campioană naţională, cu timpul de 3' 27,8''.

La rândul său, Cristian Méhes (CS Crişul, antrenori Livia şi Albert Méhes) a obţinut medalia de argint, devenind vicecampion naţional la aruncarea greutăţii, cu 14,66 metri.

De asemenea, David Pentie (CS CN „Mihai Eminescu”) a câştigat medalia de bronz la 400 metri, cu timpul de 55,47''. În aceeaşi probă, coechipierul său, Andrei Vereş, s-a situat pe locul 7, cu 56,19''. Alesia Rengle (CS CN „Mihai Eminescu”) a ocupat locul 5 la săritura în înălţime, cu 1,50 metri.

O altă medalie de bronz a fost cucerită de Szamanta Potra (CSŞ LPS Bihorul, antrenor Olah Robert), în proba de 400 metri, cu rezultatul de 60,75''. Atleta orădeană se află la prima sa medalie. Tot ea s-a situat pe locul 8 la 800 metri, cu 2' 26,76''.

Alţi trei sportivi de la CSŞ LPS Bihorul CS Universitar (antrenor Virgil Preda) au obţinut clasări aproape de podium. Astfel: Antal Gergő – locul 5 la săritura în înălţime cu 1,64 metri, Larisa Brândaş – locul 8, Carmen Popa – locul 9, ambele la triplusalt cu 10,58 metri, respectiv 10,56 metri.