Sâmbătă și duminică, în sala de sport Olimpia a oraşului ucrainean Cernăuți s-a desfăşurat o nouă ediţie a Cupei Internaționale de Karate „Cernăuți Open", competiție care a fost organizată de către Karate Club Tay-Sen Cernăuți, în colaborare cu Federația Ucraineana de Karate.

La acest turneu au participat peste 700 de sportivi din Ucraina, Moldova și România.

România a fost reprezentată de echipa de karate shotokan a Clubului Sportiv Shogunul Oradea, pregătită de profesorii Ioan Vaida - 8 Dan Karate și Elena Vaida - 4  Dan Karate, care a reușit să cucerească în total 4 medalii.

Sportivii care au urcat pe podumul de premiere au fost:

- Szabo Sara - argint la kumite individual, grupa de vârstă copii 3, categoria open;

- Denis Donea - argint la kumite individual, grupa de vârstă copii 3, +29 kg;

- Lalescu Luca - bronz la kumite individual, categoria copii 4, open;

- Șuteu Andrei - bronz la kumite individual, grupa de vârstă minicadeți, categoria -55 kg.

De remarcat sunt și sportivii Timofte Andrei și Paul Octavian, care au câștigat câte 3, respectiv 4 meciuri, calificâdu-se până în semifinale.