Sportivii de la clubul Shogunul Oradea şi de la cercul de Karate Shotokan al Palatului Copiilor Oradea s-au întors cu patru medalii de la întrecerile Cupei Memoriale "Michala Bozogáňa" la Karate, care s-au desfăşurat în perioada 14-15 ianuarie în Slovacia, la Košice.

A fost, mai exact, cea de-a 15-a ediţie internaţională a acestei cupe, care s-a desfăşurat în memoria unui sportiv de numai 12 ani care s-a stins din viaţă în urmă cu 14 ani, după ce a suferit de epilepsie.

La întrecerile din acest an, "de un înalt rang internaţional", cum a precizat profesorul orădean Ioan Vaida, au fost 532 de înscrieri şi 451 de sportivi participanţi de la 51 de cluburi din şase ţări, Ucraina, Polonia, Slovacia, Cehia, Ungaria şi România.

Printre participanţi s-au numărat şi echipa de la centrul de performanţă al Clubului Sportiv Shogunul Oradea (18 sportivi) şi de la cercul de Karate Shotokan al Palatului Copiilor Oradea, echipă pregatită de profesorii Ioan şi Elena Vaida.

Sportivii orădeni au reuşit un bilanţ bun, cu patru medalii, dintre care una de aur, una de argint şi două de bronz.

De asemenea, elevii soţilor Vaida şi-au mai adjudecat şi opt locuri V şi un loc VII.

Principalul performer al delegaţiei orădene a fost Denis Donea, care a cucerit medalia de aur, la categoria +55 kg kumite minicadeţi.

Pe locul II şi în posesia medaliei de argint s-a situat Anamaria Mihelea, la +37 kg kumite copii III.

Bronzul a fost cucerit de Teodora Tripe, la -53 kg kumite junioare, şi Cezara Faur, la categoria +37 kg kumite copii III.

Sportivii clasaţi pe locul V au fost: Luca Lalescu (- 61 kg kumite juniori), Robert Neagu (-68 kg kumite juniori), Andreea Kela (-48 kg kumite junioare), Octavian Paul (-63 kg kumite cadeţi), Denis Lencar (+55 kg kumite minicadeţi), Erik Debelka (-50 kg kumite copii V), David Cionca (-40 kg kumite copii IV) şi Dan Cipleu (+34 kg kumite copii III).

În fine, orădeanul clasat pe poziţia a V-a a fost Mihai Feier, la categoria -68 kg kumite juniori.

Potrivit lui Vaida, echipa oradeană de karate îşi continuă pregătirile pentru Slovakia Grand Prix 2023, competiţie care va avea loc în luna februarie.