De sărbători, o veste bună! "Primăria municipiului Oradea informează cetăţenii că, pe perioada Sărbătorilor Pascale, pe perioada 30 aprilie, ora 8 –3 mai se va deschide accesul pietonal, semnalizat corespunzător, pe podul Sfântul Ladislau", se menţionează într-un comunicat al municipalităţii.
Potrivit anunţului, începând din 4 mai, la ora 7 până în data de 15 mai, podul de lângă Primărie va fi reînchis pentru continuarea lucrărilor. Primăria îşi cere scuze pentru disconfortul creat.
Reabilitarea podului Ladislau a demarat pe 15 septembrie 2015, cu termen de predare în şase luni. Executate de SC Firesta-Fiser Rekonstrukce Stavby AS, la un preţ de 5,1 milioane lei, lucrările au fost suspendate înaintea sărbătorilor de iarnă şi reluate la începutul lunii februarie.
Perioada de pauză a impus amânarea termenului de predare până pe 31 mai, iar din 5 aprilie circulaţia pietonală pe pod a fost restricţionată pentru circa o lună.