Aflată la cel de-al doilea mandat, deputata Sonia Drăghici şi-a inaugurat noul cabinet parlamentar. La eveniment au participat printre mulţi alţii, vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Ioan Mang, viceprimarul Oradiei Ovidiu Mureşan, şeful Agenţiei pentru Plăţi şi Intervenţie în Agricultură Bihor, Florian Pavel, directorul Casei de Pensii Bihor, Leontin Ţîrle, consilierii locali Debelka Boglarka şi Ioan Bonchiş.

"Mă bucur că am asistat la deschiderea noului cabinat parlamentar al doamnei Sonia Drăghici. Doamna deputat a mai avut un birou în zonă în precedentul mandat şi sunt convins că va avea foarte mulţi oameni în audienţă", a declarat liderul PSD Bihor, Ioan Mang.

Situat în complexul comercial din strada Dimitrie Cantemir, nr. 82, cabinetul parlamentar va fi deschis de luni până vineri între orele 10 - 16. "Cabinetul va fi deschis în fiecare zi lucrătoare a săptămânii, iar eu voi ţine audienţe în fiecare sâmbătă, între orele 9 - 13. Vă promit că voi lucra atât pentru cetăţenii din colegiul în care am fost aleasă cât şi pentru toţi bihorenii", a declarat Drăghici.

Potrivit deputatei, din experienţa precedentului mandat, într-o zi de audienţă se înregistrează circa cinci-şase petiţii şi sesizări. În general, având în vedere profesia de medic a parlamentarei PSD, petiţionarii cer ajutor în probleme legate de sănătate, atât în calitate de personal medical cât şi ca pacienţi.