Poliţiştii locali au ridicat în perioada 1 - 21 martie de pe străzile orădene 52 de persoane care, deşi apte de muncă, apelau în mod repetat la mila publică.

"Persoanele au fost identificate, sancţionate şi îndrumate către localităţile de domiciliu, fiind aplicate sancţiuni în valoare de 5.200 lei", se menţionează într-un comunicat al Poliţiei Locale.

Potrivit comunicatului, poliţiştii locali vor efectua şi în perioada următoare patrulări şi acţiuni de identificare a persoanelor care, deşi apte de muncă, apelează în mod repetat la mila publică.

Orădenii pot reclama apariţia cerşetorilor, dar şi alte nereguli care ţin de competenţa Poliţiei Locale, la numărul de telefon 0259.969.