Poloiştii de la CSM Oradea încep miercuri seară o nouă aventură europeană. În prima etapă din faza grupelor Ligii Campionilor Europeni, roş-albaştrii vor evolua tocmai în fieful deţinătoarei trofeului, FTC Telekom Budapesta, echipă cu care s-au mai confruntat şi în ediţia anterioară a Waterpolo Champions League.

Meciul cu FTC Telekom (sau Ferencvaros) se joacă miercuri seară, de la ora 19:30 (ora României), în bazinul Komjádi din Budapesta, și va fi transmis în direct de TVR Sport.

Orădenii fac parte anul acesta dintr-o grupă de foc, din care, pe lângă campioana Europei, mai fac parte şi formaţiile AN Brescia din Italia şi Primorac Kotor din Muntenegru.

„Este limpede că nu va fi loc de prea multe erori. Sincopele într-o astfel de grupă vor fi aspru taxate și e posibil să nu existe posibilitatea de a recupera ulterior. Însă așa e la sport, mai ales la cel de înaltă performanță, în cea mai puternică întrecere din poloul pe apă”, au transmis şi conducătorii clubului bihorean.

Se anunţă un joc foarte dificil, aşadar, pentru elevii antrenorului Petar Kovacevic, care au însă şi prilejul de a se afirma în faţa echipei care domină poloul continental la nivel de cluburi în ultimii ani.

Reamintim că şi formaţia orădeană a reuşit o frumoasă performanţă în ediţia trecută a competiţiei, când s-a calificat între cele mai bune opt echipe ale Europei. Între timp orădenii au cucerit şi titlul naţional, dar şi cupa şi supercupa în ţara noastră. În plus, după achiziţiile făcute, s-au şi întărit faţă de sezonul precedent.

Dacă în competiţiile interne orădenii s-au descurcat foarte bine până acum în actualul sezon, rămâne acum de văzut ce faţă vor arăta în jocurile internaţionale.

Reamintim că în această grupă de Champions League fiecare echipă va juca cu fiecare, în manşă dublă, iar la final primele două clasate se vor califica între primele opt echipe ale competiţiei. Ocupantele locurilor 3 și 4 vor continua parcursul european în EuroCup, unde vor intra în optimile de finală.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!