PPMT Oradea se pregăteşte de război cu municipalitatea. "Ne-am hotărât să mergem în Contenciosul Administrativ împotriva Primăriei. Oamenii sunt puşi prin cererea pe care o depun la Primărie să declare din primul pas că arhitectul şef al stabileşte categoria terenurilor pe care le deţin, ceea ce nu este normal", a declarat Kristofi Kristof, şeful organizaţiei municipale a PPMT, miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă.
Conflictul iscat între organizaţia minorităţii maghiare şi Primărie are la bază Hotărârea de Consiliu Local 178 din 2013 potrivit căreia orădenii care deţin terenuri agricole în intravilanul municipiului sunt obligaţi să depună la Instituţia Arhitectului Şef o cerere privind regimul de construibilitate a acestora.
Ulterior, urbaniştii vor analiza cererea şi o vor comunica Direcţiei Economice şi Compartimentului Agricol adeverinţa privind regimul de construibilitate a parcelei în vederea impozitării acesteia şi înscrierii în Registrul Agricol.
Având în vedere faptul că terenul declarat construibil se impozitează mult mai consistent decât suprafeţele agricole, iar stabilirea suprafeţei construibile a rămas la latitudinea Instituţiei Arhitectului Şef, măsura a stârnit nemulţumirea orădenilor. PPMT vrea acum să se judece cu Primăria în numele nemulţumiţilor.
"Mai mulţi avocaţi lucrează la această speţă pe care vrem să o depunem săptămâna viitoare în instanţă. Este aberant că orădeanul nu poate să declare modul de folosinţă al terenului pe care îl deţine", a declarat Kristofi.
PPMT Oradea susţine că, în mod firesc, categoria de folosinţă a terenului ar trebui să fie stabilită de proprietar şi înregistrată la Primărie pe baza unei declaraţii pe proprie răspundere dată de acesta.