Municipalitatea orădeană vrea să preia barajul şi lacul de acumulare Izvor, aflate în domeniul public al Statului Român şi administrate de Universitatea din Oradea, pentru a le reabilita şi a transforma zona, pe termen lung, într-un loc de agrement.
Lacul dintre dealuri
Amenajarea, aflată pe strada Izvorului 50, se află între străzile Izvorului şi Nicolae Beldiceanu, într-o zonă de dealuri folosită mai ales de pescari şi de localnicii care se plimbă pe maluri.
În documentaţia prezentată consilierilor locali, Primăria a arătat că amplasamentul poate deveni "un element important" pentru "recreere, agrement şi valorificare a cadrului natural".
Barajul şi lacul au fost amenajate în 1976, ca rezervă de apă pentru irigaţii şi pentru atenuarea viiturilor venite de pe dealuri.
Din 2008, amenajarea a fost dată de Statul Român în administrarea Universităţii din Oradea, pentru activităţi didactice şi de cercetare ale Facultăţii de Protecţia Mediului.

„Nu prezintă interes”
Lacul şi-a pierdut utilitatea iniţială. Debitul cursului de apă care alimentează acumularea s-a redus în urma schimbărilor din zonă şi a preluării apelor pluviale prin sistemele de canalizare. În perioadele secetoase, nivelul apei scade puternic, iar în aval ajunge să sece aproape complet.
Universitatea din Oradea a transmis Primăriei că lacul "nu mai prezintă interes" pentru activităţile didactice şi de cercetare şi că nu are bani pentru "exploatarea, întreţinerea şi reabilitarea amenajării hidrotehnice".
Instituţia a solicitat transferul barajului şi lacului către Primărie, arătând că municipalitatea le poate valorifica fie prin reabilitare, fie prin amenajarea unor zone verzi şi de agrement pentru comunitate.

În cel mult zece ani...
Compania de Apă Oradea a susţinut că preluarea barajului şi a acumulării este "necesară şi oportună", pentru că lacul ar putea reţine o parte din apele aduse de ploile abundente şi de viiturile rapide de pe versanţi, reducând riscul de inundaţii în aval.
Barajul şi lacul se află pe un teren măsurat la 17.520 mp, deşi în acte figurează 25.700 mp. Pe amplasament există şi o staţie de pompe de 25 mp.
Hotărârea aprobată joi nu înseamnă preluarea imediată a lacului. Consiliul Local a aprobat doar solicitarea de transfer, urmând ca primarul Florin Birta să îndeplinească formalităţile necesare, să semneze protocolul de predare-primire şi să facă publicitatea imobiliară.
După semnarea protocolului, Primăria Oradea va avea la dispoziţie 10 ani pentru realizarea lucrărilor de interes local. Finanţarea ar urma să fie asigurată din bugetul local sau din alte surse legale.
Dacă lucrările nu vor fi făcute în termen, barajul şi lacul Izvor se vor întoarce în domeniul public al Statului.
Vezi mai jos HCL-ul privind cererea de preluare a lacului din strada Izvorului!