Primarul Ilie Bolojan şi membrii Consiliului Local şi-au primit vineri, în sala Traian Moşoiu a Primăriei, mandatele de aleşi locali din mâna judecătorului Dorel Bochiş.

"Vă felicit în numele meu şi al Biroului Electoral Municipal pentru rezultatele obţinute şi vă dorescă să nu îi dezamăgiţi pe cei care au pus votul în dreptul numelui dumneavoastră", a declarat preşedintele Biroului Electoral Municipal. Judecătorul şi-a exprimat speranţa că, cu ajutorul noilor consilieri municipali, Oradea va deveni "un oraş mai frumos şi mai curat".

Conform votului exprimat de orădeni pe 5 iunie, liberalul Ilie Bolojan şi-a câştigat cel de-al treilea mandat de primar cu voturile a 52.400 de orădeni, reprezentând 70,95% din cele 73.853 de voturi valabil exprimate.

În ceea ce priveşte votul pentru Consiliul Local, în urma numărării celor 73.265 de voturi valabil exprimate la scrutinul de duminică, PNL a câştigat 18 mandate de consilier local, urmat la mare distanţă de PSD şi UDMR cu patru, respectiv cinci mandate de consilier.

Lista de consilieri a PNL este compusă, în ordine descrescătoare, din: Ilie Bolojan (inginer), Mircea Mălan (avocat), Adrian Duşe (chirurg), Florin Birta (jurist), Dacian Palladi (jurist), Camelia Dulca (economist), Mihai Maci (profesor), Daniel Negrean (profesor), Grigore Morar (ofiţer), Camelia Buhaş (medic), Marcel Dragoş (inginer), Adrian Revnic (inginer), Florin Marinău (jurist), Teofil Filimon (expert relaţii internaţionale), Ioan Lezeu (inginer), Adrian Felea (economist), Corina Fonoage (medic) şi Ionel Zdrincă (jurist).

Lista PSD îi cuprinde pe Adelina Coste (jurist), care a pierdut cursa pentru fotoliul de primar, Liviu Sabău Popa (economist), Aurel Mohan (medic), Adrian Negrea (profesor) şi Nicolae Avram (profesor).

Cea mai scurtă listă este a grupului UDMR condus de Huszar Istvan (subinginer), urmat de Kecse Gabriella (profesor), Kirei Melinda (fizician) şi Kis Gabor Ferenc (economist).

Încă viceprimar, Huszar Istvan nu a participat la festivitatea de vineri, mandatul acestuia fiind ridicat de Kis Gabor, singurul consilier UDMR care a activat şi în precedentul Consiliu Local.