Tinerii atleţi de la CSS LPS Bihorul Oradea s-au întors cu rezultate deosebite de la întrecerile naţionale la care au participat în weekend. Sportivele antrenate de profesorul Călin Laza au reuşit să cucerească cinci locuri I, la concursul dotat cu Cupa Micul Atlet, competiţie rezervată copiilor şi care s-a desfăşurat la Bacău, în perioada 6-7 martie.

Principala performeră a delegaţiei clubului orădean la aceste întreceri a fost Ana Muntean (foto dreapta), care, la categoria Copii II, a obţinut trei medalii de aur, câştigând probele de 60 metri (cu timpul de 8:36 secunde), 200 metri (29:48 secunde) şi săritura în lungime (cu rezultatul de 4,85 metri).

La categoria de vârstă Copii I, Andra Danciu (foto stânga) a obţinut şi ea două locuri I, în cadrul probelor de 800 metri (cu timpul de 2:29:58 minute) şi 1 500 metri (cu timpul de 5:15:28 minute).

La categoria Copii III, Kosa Anna a ocupat locul 4 în cadrul probei de 600 metri, cu timpul de 2:07:70 minute, şi tot ea a mai concurat la alte trei probe, situându-se pe poziţia a 5-a la 50 metri (8:26 secunde), locul 9 la săritura în lungime (3,52 metri) şi poziţia a 11-a la 200 metri (cu rezultatul de 33:98 secunde).

Toate aceste sportive sunt pregătite de profesorul Călin Laza. Acesta a mai avut reprezentante şi la întrecerile Campionatului National U 18 (sportivi născuţi în anii 2004-2005), concurs care a avut loc la Bucureşti, în perioada 5 – 6  martie.

La aceste întreceri, Diana Verdeş a ocupat locul 7 în proba de 300 metri (cu timpul de 10:51 minute) şi s-a clasat a 8-a la 1 500 metri (4:59 minute). La rândul ei, Kiss Kamilla a terminat pe locul 9 la 3000 metri, cu timpul de 11:14 minute, în timp ce la 1 500 metri,  Miklovits Linett a fost a 11-a (în 5:12 minute), iar  Kiss Kamilla a 15-a (5:26 minute).

Este de menţionat însă că atletele Diana Verdeş, Miklovits Linett şi Kiss Kamilla au luat startul la Campionatele Naţionale U18 deşi sunt de categorie inferioară, U16 (2006-2007).

În afară de acestea, şi soţii Preda, Mariana şi Virgil, au avut reprezentante la la Naţionalele de U18, Alexandru Trip terminând pe locul 5, iar Mate Antal pe poziţia a 6-a, ambii la triplusalt.