Etapa finală a Campionatului Naţional de Cros, desfăşurată în perioada 28-29 octombrie, la Poiana Stampei, în judeţul Suceava, a adus câteva rezultate bune pentru tinerii atleţi orădeni.

Dintre sportivele pregătite de antrenorul Călin Laza şi legitimate la LPS Bihorul – CS Atletico Slănic, cel mai bun rezultat l-a obţinut Diana Verdeş, clasată pe locul 5 în cadrul probei de U20 feminin.

La aceeaşi probă, Diana Lukacs a terminat pe locul 15, Linett Miklovits s-a situat pe locul 18, iar Kamilla Kiss a terminat pe poziţia a 22-a.

Pe echipe, cele patru au ocupat poziţia a IV-a.

De menţionat că primele cinci clasate la individual şi-au obţinut dreptul de a participa la Campionatul European de Cros, care va avea loc pe 11 decembrie.

Legitimat la LPS Craiova, Laviniu Chiş a avut al doilea timp de la ştafeta de 4x1500 m mixt şi, astfel, şi el şi-a câştigat dreptul de la lua parte la întrecerile continentale la cros.