Echipa de baschet masculin tineret a României a încheiat, miercuri, faza grupelor de la Campionatul European U20 - Divizia B cu cea mai convingătoare victorie de până acum.

Formaţia antrenată de Tudor Costescu a depăşit, la Arena Antonio Alexe, echipa Albaniei cu scorul de 74-47, după un joc pe care l-a controlat cu autoritate.

Formaţia tricoloră s-a desprins la 26-8 în primele zece minute de joc, după care în următoarele 20 de minute de joc situaţia s-a mai echilibrat, România păstrând un avantaj permanent de peste zece puncte. Ultimul sfert al jocului al a cuprins o serie de acţiuni de mare spectacol, principali protagonişti ai acestora fiind Radu Vîrnă şi jucătorul formaţiei CSM CSU Oradea, Sebastian Ionescu.

În această partidă, Anton Diaconescu a totalizat 13 puncte şi 15 recuperări (4 ofensive), iar jucătorii CSM-ului, Sebastian Ionescu şi Bogdan Nicolescu, au contribuit cu câte 9 puncte fiecare.

De menţionat că tinerii tricolori au cules 20 recuperări ofensive şi au avut zece marcatori din totalul de 11 jucători rotiţi.

Reprezentativa României a jucat fără Emi Caţe. De asemenea, minutele lui Georges Darwiche, Nandor Kuti, Radu Vîrnă şi Bobe Nicolescu au fost reduse. "Scopul acestui exerciţiu a fost acela de a menaja oamenii de bază şi a preveni eventualele accidentări ale acestora înaintea fazelor eliminatorii ale competiţiei", după cum anunţă, într-un comunicat, organizatorii.

6. Moldova - 0/5 5 puncte

După aceste jocuri, competiţia va continua cu fazele elimnatorii. Astfel, va urma, mai întâi, faza sferturilor de finală, unde programul meciurilor, de vineri, este următorul: