Echipa naţională a României a obţinut, marţi, cea de-a treia victorie şi a rămas neînvinsă la Campionatul European U20 masculin - Divizia B, competiţie care se desfăşoară la Oradea.

În cel de-al treilea joc pe care l-a disputat în Grupa C, reprezentativa tricoloră a dispus, la Arena Antonio Alexe, de Macedonia, cu scorul de 68-63.

Jocul a avut parte de echilibru, răsturnări de situaţie şi suspans. Macedonia s-a desprins la 12-4 în primele minute dejoc, însă tricolorii au replicat cu un parţial de 16-0 prin care au trecut la conducere şi s-au menţinut în control pe tabela de marcaj pe tot parcursul sferturilor 2 şi 3. La jumătatea confruntării scorul era de 34-28, pentru ca la intrarea în secvenţa decisivă să fie de 54-48.

Macedonia a marcat primele şapte puncte ale secvenţei decisive pentru a trece la conducere pe tabela de marcaj. Jucătorul echipei CSM Oradea, Bobe Nicolescu a egalat însă situaţia la 55, după care Nandor Kuti şi Bogdan Popa au marcat de pe semicerc pentru a aduce naţionala României la conducere definitiv. Jocul s-a încheiat cu victoria tricolorilor, cu scorul de 68-63.

În această partidă, Bogdan Nicolescu a totalizat 16 puncte şi 4 recuperări, Emi Caţe a adăugat 10 puncte, 14 recuperări (6 ofensive), 6 pase decisive, 3 capace şi 2 intercepţii, iar Georges Darwiche, Nandor Kuti şi Bogdan Popa au avut câte 11 puncte fiecare, pentru reprezentativa României. În replică, Maslinko a totalizat 24 puncte şi 10 recuperări.

Echipa României are acum 3-0 la general şi este virtual câştigătoare a Grupei C, indiferent ce se va întâmpla în meciul cu Albania, programat miercuri, de ora 18.30, tot la Arena Antonio Alexe. Astfel, tricolorii sunt calificaţi în sferturile de finală ale competiţiei.