Echipa naţională de tineret a României s-a calificat în semifinalele Campionatului European U20 masculin Divizia B - ediţia 2017, competiţie care se desfăşoară la Oradea.

Formaţia antrenată de Tudor Costescu a învins, vineri seara, la Arena Antonio Alexe, reprezentativa Portugaliei, cu scorul de 61-57 şi, astfel, şi-a asigurat prezenţa în careul de aşi al competiţiei.

Echipa tricoloră s-a desprins la 16-2 după primele minute de joc, însă lusitanii au replicat şi s-au instalat la conducere, scor 31-26, după 20 minute de joc.

De notat că în această primă jumătate de joc, echipa României a irosit zece aruncări libere şi a pierdut 13 posesii. Aceste aspecte au fost corectate însă în partea a doua a meciului, atunci când jucătorul echipei CSM CSU Oradea, Bobe Nicolescu, a avut o contribuţie majoră.

Nivelul de apărare al jucătorilor români a fost constant bun, acest aspect cântărind decisiv, în condiţiile în care ofensiva României a avut oscilaţii evidente.

Emanuel Caţe a totalizat 19 puncte şi 10 recuperări, Nandor Kuti şi Bobe Nicolescu au totalizat câte 11 puncte şi 6 recuperări, iar Georges Darwiche a terminat cu 6 puncte. Alţi cinci jucători au punctat, fiecare dintre aceştia având câte un coş marcat din acţiune.

În semifinale, reprezentativa României va întâlni Rusia, sâmbătă, de la ora 18:30, tot la Arena Antonio Alexe.

Echipa României mai are, astfel, de disputat două meciuri la turneul de la Oradea. O victorie, în oricare dintre acestea, asigură tricolorilor promovarea în primul eşalon baschetbalistic al Europei la U20 masculin.

Rezultatele zilei de vineri de la Campionatul European U20 – Divizia B de la Oradea: