Constructorul Sălard a pus târnăcoapele jos şi are la dispoziţie câteva săptămâni să îşi strângă sculele.

Curtea interioară a Cetăţii va fi deschisă din iune accesului public printr-un concert organizat cu ajutorul ONG-urilor care au primit spaţii în interiorul fortificaţiei.

"La concertul din Cetate intrarea va fi liberă", a declarat Lucian Popa, şeful Direcţiei Patrimoniului Imobiliar.

Lucrările la arheoparcul din curtea Cetăţii au fost oprite până la obţinerea de fonduri. "Vor fi două săpături care vor avea acoperiş de sticlă şi prin care se va vedea vechea catedrală din curtea cetăţii, iar partea din mijloc a curţii interioare va fi încadrată cu piatră, la nivelul solului, în forma vechii catedrale", a spus directorul.

Valoarea lucrărilor executate de Constructorul Sălard în curtea fortificaţiei se ridică la un milion de lei.