Desfăşurată vineri şi sâmbătă, ultima etapă din ediţia 2015-2016 a campionatului Ligii a III-a la fotbal a programat-o să evolueze doar pe CS Oşorhei dintre echipele bihorene, în timp ce Luceafărul Oradea, promovată deja de câteva etape, a avut din nou liber.

Elevii antrenorului Călin Cheregi s-au deplasat la Odorheiu Secuiesc, unde au întâlnit vineri echipa locală AFC, una dintre codaşele clasamentului.

Încercând să acorde credit cât mai multor tineri, antrenorul echipei din Oşorhei s-a recunoscut din nou învins, de data aceasta cu scorul de 2-3.

În acest fel, CS Oşorhei încheie ediţia de campionat pe locul IX, cu 31 de puncte, o poziţie bună, dacă ţinem cont de faptul că echipa bihoreană are o medie de vârstă foarte tânără, iar obiectivul pentru acest sezon era evitarea retrogradării.

Promovată deja de câteva etape, Luceafărul Oradea, cealaltă echipă bihoreană din Seria a V-a a avut liber şi în această ultimă etapă, după ce Luceafărul Bălan, echipa pe care în mod normal trebuia s-o întâlnească s-a retras din competiţie. Luceafărul Oradea a câştigat la masa verde cu scorul de 3-0 şi a încheiat sezonul pe primul loc, detaşat, cu 65 de puncte, din toamnă urmând a se regăsi pe cea de-a doua scenă a fotbalului românesc.

Rezultatele şi marcatorii ultimei etape din Liga a III-a:

Vineri:
AFC Odorheiu Secuiesc - CS Oşorhei     3-2
Tamas Fodor (), Alex Berki (), Rajmond Balint () / ()
ASF Comuna Recea - CS Iernut     2-2
Chinde (72), ... (77 - pen.) / M. Ungur (61), Fekete (90+3)

Sâmbătă:
Avântul Reghin - Industria Galda        2-1
Merdariu (38), Deszy (60) / Cr. Bodea (90)
Unirea Jucu - Sănătatea Cluj    1-3
Al. Pop (90+1) / Ceaca (10, 30, 50)
Unirea Dej - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc     1-1
Flavius Băieş (88) / Sarkozi Norbert (75)

FC Zalău - CSM Sighetu Marmaţiei     3-0
Sighetu s-a desfiinţat, a fost exclusă din competiţie şi a pierdut toate meciurile din retur la "masa verde".
Luceafărul Oradea - Luceafărul Bălan     3-0
Luceafărul Bălan s-a retras din competiţie în această iarnă şi a pierdut meciurile rămase la "masa verde".