Constructorul a turnat miercuri placa de suprabetonare a podului Sfântul Ladislau, operaţiune delicată desfăşurată cu închiderea accesului pietonal pe pod şi a circulaţiei auto în Piaţa Ferdinand.

Umplerea structurilor armate s-a făcut cu două utilaje de betonare pornind, simultan, dinspre ambele capetele ale podului.

"Odată turnată placa de suprabetonare, în zilele următoare se vor face lucrări de asfaltare, se pietruiesc trotuarele şi se reamenajează balustradele. În funcţie de ritmul lucrărilor, sperăm că săptămâna viitoare, înainte de Paşti, va putea fi reluată circulaţia pietonală pe pod", a declarat viceprimarul Mircea Mălan.

Reabilitarea podului Ladislau a demarat pe 15 septembrie 2015, cu termen de predare în şase luni. Executate de SC Firesta-Fiser Rekonstrukce Stavby AS la un preţ de 5,1 milioane lei, lucrările au fost suspendate înaintea sărbătorilor de iarnă şi reluate la începutul lunii februarie.

Perioada de pauză a impus amânarea termenului de predare până pe 31 mai, iar din 5 aprilie circulaţia pietonală pe pod a fost restricţionată pentru circa o lună.