Faza judeţeană Bihor a Cupei României şi-a desfăşurat în această săptămână partidele din optimile de finală.

În cele opt partide, desfăşurate miercuri, s-au consemnat şase victorii în deplasare şi doar două succese ale gazdelor. Trei partide au avut nevoie de prelungiri, iar una chiar şi de loviturile de la 11 metri pentru departajare.

Scorul optimilor l-a reuşit echipa Gloria Beiuş, care, pe teren propriu, a trecut de Olimpia Salonta, cu 6-0.

O victorie clară a obţinut-o şi Crişul Sântandrei, în deplasare însă, la Diosig, cu formaţia locală, CS, scor 4-0 pentru oaspeţi.

Deşi a început fulminant în campionat, în cupă, CAO Oradea a avut nevoie de prelungiri la Şuncuiuş, pentru a trece mai departe. Elevii antrenorului Florin Fărcaş s-au impus însă cu 2-0, prin golurile marcate de Ciocan şi Dobrescu, în minutele 92 şi 97.

Singurul meci decis la loviturile de departajare a fost cel de la Bunteşti, dintre formaţia locală, Zoria, şi CSO Ştei, gazdele impunându-se cu 5-3

Rezultatele complete din optimile de finală ale Cupei României, faza județeană Bihor:

Gloria Beiuș – Olimpia Salonta 6-0

AS Vadu Crișului – Viitorul Borș 0-1

CS Diosig – Crișul Sântandrei 0-4

Vida Pomezeu – Universitatea Oradea 1-2

Voința Suplac – CS Săcueni 2-4

Minerul Șuncuiuș – CAO  0-2 (după prelungiri)

Zorile Buntești – CSO Ștei  1-1 (5-3 la lovituri de departajare)

CS Mădăras – Unirea Livada 4-7 (după prelungiri) 3-3 după 90 de minute!