Cea mai solicitată secţie de vot din judeţul Bihor a fost duminică, cel puțin până la ora 14, cea amenajată în cadrul Grădiniţei cu program prelungit "Albă ca Zăpada" din Băile Felix.
Conducerea secţiei a cerut suplimentarea buletinelor de vot, cu 400 de exemplare, încă din cursul dimineţii, după ce a observat că alegătorii aşteptau la coadă la deschiderea urnelor la ora 7.
Coadă la urne
„Dimineaţă, la ora 7, când s-a deschis secţia de votare, aşteptau deja la rând circa 20 de persoane. Coada se întindea până la colţul clădirii", a declarat pentru BIHOREANUL, preşedinta Secţiei de vot 555, Nerina Melu.
Duminică, până la ora 14, în cadrul secţiei şi-au exprimat opţiunea de vot peste 680 de alegători faţă de cei circa 500 de votanţi înscrişi în listele permanente.
Fluxul votanţilor a fost atât de mare încât angajaţii secţiei au putut lua prima pauză de ţigară abia în jurul orei 12.
„Peste 90% dintre alegători au fost turişti. Cel mai probabil aceştia au ţinut să voteze încă de dimineaţă ca să poată pleca după aceea la ştrand", a spus Melu.
În jurul orei 13, se vota în flux continuu, fără să mai fie cozi, iar procesul se desfăşura destul de rapid, oamenii putând să îndeplinească întreg procesul în circa 10 minute.
„E o datorie civică”
Majoritatea zdrobitoare a alegătorilor de la secția din cadrul grădiniței „Albă ca Zăpada” au votat exclusiv pentru preşedinţia României.
Turiştii - mulţi proveniţi din Bucureşti, Arad, Braşov, Cluj, Constanţa şi Timişoara, dar şi cetățeni români veniţi din Republica Moldova sau chiar din țări precum Canada sau Israel - au votat pe listele suplimentare, având în vedere că se aflau în afara localităţii de domiciliu.
„Am votat pentru mai bine. E o datorie civică pe care toată lumea ar trebui să o onoreze”, a declarat, pentru BIHOREANUL, Florica, o turistă din Constanţa.
Unii dintre alegători au optat pentru ceea ce consideră a fi răul mai mic. „Am ţinut să votez să nu se întâmple iar o prostie ca în 2016 când USR-ul a câştigat foarte multe voturi, pentru ca pe urmă să blocheze tot. Una este să vii cu idei şi alta este să şi faci ceva”, a declarat Florin, din Otopeni.
Prea puţini localnici au votat în secţia amenajată în cadrul grădiniţei până în jurul orei 13. „Localnicii probabil se bucură de ziua liberă. Vor veni după ce ies de la biserică sau mai încolo, spre seară", a spus un angajat al secţiei.
Votul din vacanţă
Duminică la amiază, staţiunea Băile Felix era plină de vizitatori, având în vedere ziua senină, cu temperaturi de circa 25 grade Celsius.
Principalii operatori, Turism Felix SA şi President SA, au declarat pentru minivacanţa de 1 Mai un grad de ocupare de circa 85%, ceea ce ar însemna undeva la 3.000 de turiști.
În jurul orei 13, ştrandul Apollo şi aquapark-ul President erau pline de clienţi veniţi la baie, în timp ce în centrul staţiunii terasele începeau să se umple cu oameni dornici să ia masa.
„Venim pentru al optulea an, aşa că am văzut cu ochii mei cum se schimbă staţiunea. E tot mai frumoasă de fiecare dată", a spus o turistă pentru BIHOREANUL.
În centrul staţiunii, vizitatorii se bucurau de răcoarea dată de fântâna arteziană, se fotografiau lângă Lacul cu nuferi sau îşi cumpărau suveniruri de la modulele comerciale care au înlocuit fostul bazar.
„Nouă ne place aici. Am fost şi în alte locuri din ţară. Preţurile sunt mai mici decât în Constanţa, de exemplu, iar oamenii mai calzi. În alte locuri sunt mai «smuciţi»", a explicat o turistă.
Duminică, până la ora 14, prezenţa la vot la nivelul judeţului Bihor era de 22,93%. Cea mai mare prezenţă la urne se înregistra în continuare la secţia din Băile Felix (149,67%), iar cea mai mică era la secţia de votare organizate în cadrul Şcolii cu clasele I-IV din Budureasa (7,02%).
La nivel naţional, prezenţa la urne la ora 14 era de 28,65%.