Primele întreceri atletice din noul an au adus rezultate bune pentru sportivii bihoreni. Laviniu Chiş, atlet cu dublă legitimare, la CSM şi CSU Oradea, a câştigat proba de 3000 de metri a celei de-a doua etape a Campionatului Naţional de Atletism, care s-a desfăşurat în sală, în perioada 22 - 23 ianuarie, la Bucureşti, în Sala "Ioan Soter" din Complexul Sportiv Naţional "Lia Manoliu".

Chiş a încheiat cursa cu timpul de 8 minute 37 de secunde şi 92 de sutimi, situându-se pe primul loc.

Orădeanul i-a devansat pe Marius Marian Buşcă, de la CSM Craiova, situat al doilea, cu timpul de 8:42:46 minute, şi pe Mihai Cochior, de la CS Poli Iaşi, care a terminat pe poziţia a III-a, în 8:42:51 minute.

Cursa a reunit la start 15 atleţi, dar numai 12 au încheiat-o.

Un alt orădean, Mihai Sorin Dringo, de la clubul CSU, s-a întors acasă cu două medalii de la întrecerile din Capitală, el obţinând argintul în cadrul probei de 400 de metri, la U23, cu timpul de 49:42 secunde, şi bronzul la 200 metri, U23, unde a fost cronometrat în 22 de secunde şi 83 de sutimi.

Ceilalţi medaliaţi dintre atleţii bihoreni prezenţi la aceste întreceri de sală au fost: Andrei Mihai Veres de la Colegiul Naţional Mihai Eminescu, medaliat cu bronz la 200 m U20, Mark Daniel Fandly tot de la CN Mihai Eminescu, ocupant al locului III în proba de 400 metri U20 şi Robert Olah de la LPS Bihorul, situat pe locul secund la 400 metri U16.