Desfășurate pe 30 aprilie, jocurile etapei a XXIV-a a Ligii a IV-a Bihor la fotbal au consemnat două rezultate care au complicat lupta la câștigarea competiției și, implicit, asigurarea participării locului la barajul de promovare.

Astfel, liderul clasamentului, CS Diosig, a obținut doar un rezultat de egalitate, pe terenul ultimei clasate, Victoria Avram Iancu, echipă care, în acest fel, a realizat o mare surpriză, după ce până la acest joc nu a reușit să mai acumuleze vreun punct. Rezultatul partidei Victoria Avram Iancu – CS Diosig a fost 2-2, după ce gazdele au restabilit egalitatea în prelungiri, când a marcat Mance.

În acest timp, echipa de pe locul II, FC Hidișel și-a cucerit toate cele trei puncte puse în joc la Valea lui Mihai, la disputa cu echipa locală, Unirea. Cei de la Hodișel s-au impus cu scorul de 2-0, prin două goluri marcate în primele 21 de minute. Prin acest succes, FC Hidișel s-a apropiat la un singur punct de liderul CS Diosig, ascuțind și mai tare lupta la titlul de campioană a județului.

Etapa a XXIV-a a adus victorii și pentru următoarele două clasate. CSC Crişul Sântandrei, echipa de pe locul III, s-a impus în jocul de acasă, cu Viitorul Borș, cu scorul de 2-1, iar CSO Ștei, cea de-a patra din ierarhia la zi, a câștigat cu 3-1 partida de la Țețchea, cu Locadin.

Etapa viitoare (7-8 mai): CS Diosig Bihardioszeg - Unirea Valea lui Mihai, FC Hidişelul de Sus - CSC Crişul Sântandrei, Viitorul Borş - Viitorul Marghita, CSO Ştei - CS Mădăras, Crişul Aleşd - Victoria Avram Iancu, CSM Olimpia Salonta - CS CF Bihorul Beius și Locadin Ţeţchea - FC Universitatea Oradea.