În această săptămână au fost programate ultimele două etape din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal, ediţia 2015-2016. Astfel, penultima rundă a avut loc marţi şi miercuri, iar ultima se va desfăşura vineri şi sâmbătă.

Pentru că Luceafărul Oradea are liber în aceste etape şi câştigă la masa verde cu 3-0 în partidele pe care trebuia să le dispute cu retrasele CSM Sighet şi Luceafărul Bălan, doar CS Oşorhei dintre cele două formaţii ale judeţului Bihor a avut programate jocuri.

În etapa a XXV-a, penultima, CS Oşorhei a evoluat marţi, acasă, cu ocupanta poziţiei secunde, Avântul Reghin şi a cedat cu scorul de 0-1, după ce la pauză s-a consemnat scor egal, 0-0.

Unicul gol al întâlnirii l-au reuşit oaspeţii din penalty, în minutul 75, prin Conţa.

Vineri, în ultima etapă, echipa antrenată de Călin Cheregi va evolua în deplasare, cu începere de la ora 16, la Odorheiu Secuiesc, acolo unde-şi va încheia seria jocurilor din acest sezon.

După cum se ştie, Luceafărul Oradea este promovată deja în Liga a II-a.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXV-a din Seria a V-a din Liga a III-a:

Marţi:
CS Oşorhei - Avântul Reghin    0-1
Conţa (75 - pen.)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea Jucu    3-0
Unirea Jucu nu s-a prezentat la meci în urma unui scandal intern. Clubul clujean va pierde acest joc la "masa verde", este la prima abatere, iar dacă în ultima etapă nu se va prezenta din nou va fi exclus din Liga 3.

Miercuri:

Industria Galda - FC Zalău    2-1
Frenţiu (33), A. Câmpean (84) / R. Stanciu (82)
CS Iernut - AFC Odorheiu Secuiesc    2-2
Pastor (69, 71) / Szocs Laszlo (37, 77)
Sănătatea Cluj - ASF Comuna Recea    3-1
Ad. Lupu (68 - pen.), Ceaca (71, 83) / Mariş (66)

Luceafărul Bălan - Unirea Dej     0-3
Luceafărul Bălan s-a retras din competiţie în această iarnă şi pierde meciurile rămase la "masa verde".
CSM Sighetu Marmaţiei - Luceafărul Oradea     0-3
Sighetu s-a desfiinţat, a fost exclusă din competiţie şi va pierde toate meciurile din retur la "masa verde".