Atleta orădeană Simona Kadas s-a întors cu două clasări pe podium de la crosul Balaton, din Ungaria, de la Siofok, unde a participat duminică şi unde a reuşit să sosească pe locul al III-lea la open, iar la categoria sa de vârstă s-a situat pe locul II, pe distanţa de 5,5 km.

Ajuns la cea de a opta ediţie, concursul din Ungaria a reunit la start spotivi din mai multe ţări.

"S-a alergat la ora prânzului, pe un traseu frumos, cu denivelări în apropierea lacului şi o caldură greu de suportat", a declarat Simona Kadas.

De menţionat însă şi faptul că, la sosire, concurenţii au fost aşteptaţi cu răcoritoare şi fructe reci, iar premierea a fost efectuată de primarul localităţii, care a mulţumit tuturor pentru participare şi i-a invitat pe toţi să ia parte şi la ediţia următoare, din 2018.

"A fost o cursă destul de grea, pe o căldură greu suportabilă, dar am reuşit să termin cu bine. Mulţumesc pentru invitaţie, a fost un concurs bine organizat", a mai declarat Simona după cursă.

Pentru sportiva orădeană urmează acum un concurs în ţară, la cursa de 10 km de la Roşia Montană.