Rata șomajului înregistrat în județul Bihor a ajuns, la sfârșitul lunii iulie, la 2,06%, în ușoară scădere față de luna precedentă, când indicatorul era de 2,08%.
Potrivit datelor transmise luni de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor, la 31 iulie în evidențele instituției figurau 4.892 de șomeri, dintre care 2.554 de femei. Scăderea ratei șomajului față de iunie a fost de 0,02 puncte procentuale.
Cei mai mulți șomeri, din mediul rural
Din totalul persoanelor înregistrate, 1.894 primeau indemnizație de șomaj, în timp ce 2.998 nu beneficiau de indemnizație.
Cei mai mulți șomeri provin din mediul rural: 3.560 de persoane, față de 1.332 din mediul urban.
În ceea ce privește vârsta, cea mai numeroasă categorie este cea a persoanelor de peste 55 de ani, cu 1.311 șomeri. Urmează categoria 40-49 de ani, cu 1.200 de persoane, și cea de 30-39 de ani, cu 858.
În evidențele AJOFM mai figurează 763 de șomeri cu vârste între 50 și 55 de ani, 424 sub 25 de ani și 336 cu vârste între 25 și 29 de ani.
Peste jumătate, cu cel mult studii gimnaziale
Datele AJOFM arată și că persoanele cu un nivel redus de educație reprezintă cea mai mare parte a șomerilor înregistrați. Astfel, 35% au doar studii primare, iar 26% studii gimnaziale.
Alți 18% au absolvit liceul, 11% au studii profesionale, 9% au studii superioare, iar 1% studii postliceale.
Din punctul de vedere al șanselor de integrare pe piața muncii, AJOFM a încadrat 51% dintre șomeri în categoria persoanelor „mediu ocupabile”, 44% sunt considerate „greu ocupabile”, 4% „foarte greu ocupabile”, iar numai 1% sunt persoane „ușor ocupabile”.