Tenismena română Sorana Cîrstea a obținut o victorie importantă în turneul american Indian Wells. Aflată în prezent pe locul 83 în ierarhia mondială, Cîrstea a trecut în optimi de Caroline Garcia și o va întâlni, în sferturi, pe poloneza Iga Swiatek, aflată pe locul 1 WTA.

Hotnews.ro notează că sportiva din România a ajuns printre cele mai bune opt sportive de la Indian Wells după ce a învins-o pe Caroline Garcia - a cincea favorită și câștigătoarea ultimei ediții de la Turneul Campioanelor - în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Partida a durat două ore și 23 de minute. Cîrstea a ajuns în premieră în sferturi la Indian Wells, turneu de categorie WTA 1000, notează aceeași sursă.

Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de la Indian Wells după ce a învins-o, cu un scor categoric, 6-3, 6-1, pe Emma Răducanu în optimi.