Sportivul orădean Lucian Ciovică, de la CSU Craiova, a obținut locul al V-lea la întrecerile maratonului de scrimă desfășurat în perioada 27-28 februarie, în Austria, la Linz.

Lucian Ciovică a obținut locul al V-lea în proba masculină de spadă. El a participat în cadrul unui concurs ce a reunit 52 de sportivi. De precizat este faptul că podiumul probei a fost acaparat în întregime de spadasini români, concursul fiind câștigat de Alin Sbârcia, de la CSU Craiova.

Maratonul Internaţional de spadă de la Linz este un concurs atipic. Până în faza șaisprezecimilor se trage normal, pe tabloul de concurs.

Apoi, ultimii 32 rămaşi în competiție trag după sistemul fiecare cu fiecare, iar la final se alcătuieşte clasamentul. Astfel, o zi întreagă de concurs ţine aproximativ 12 ore.