Patru sportivi orădeni, practicanţi de kung fu în cadrul Clubului Gold Dragon, au reuşit să urce pe podium la Campionatul European de Wushu Tradiţional organizat săptămâna trecută la Bucureşti.

Astfel, Eszenyei Peter, 26 ani, şi Jakab Istvan, 32 ani, au obţinut medalii de aur la proba duilian (luptă regizată cu arme), Alin Tătar, 36 ani, a câştigat medalia de argint la qinda (luptă), iar Anda Cristea, 9 ani, medalia de bronz la taolu juniori.

La Campionatul European de Wushu Tradiţional au participat în total 600 de sportivi din 27 de ţări, iar clubul Gold Dragon Oradea a fost prezent cu un lot de 10 sportivi.

România a încheiat competiţia europeană cu un total de 55 de medalii dintre care 19 de aur, 20 de argint şi 16 de bronz terminând pe locul 2 la general după Federaţia Rusă.