Poliţia Locală a închis a doua oară, pentru o perioadă nedeterminată, restaurantul Old Mill din strada Mihail Kogălniceanu 26. Localul aparţine medicului Ovidiu Pleşa de la comisia de expertizare medicală de pe lângă Casa de Pensii, cel trimis în judecată pentru luare de mită după ce a fost filmat de procurori luând 235 de şpăgi în doar 26 de zile.
Prima dată, restaurantul a fost închis de Poliţia Locală la începutul lunii februarie, pentru că nu deţinea autorizaţia de desfăşurare a activităţii de alimentaţie publică.
Verificările făcute ulterior în teren de poliţiştii locali au arătat că firma Vopmarc, pe care îşi desfăşura activitatea restaurantul, respectă decizia de suspendare a activităţii, dar localul a rămas deschis în continuare, ba chiar a avut un avut un meniu special de 8 martie. Motivul? Proprietarii l-au redeschis, pe o altă firmă.
Săptămâna trecută, inspectorii de teren au aflat şi ei că localul a fost redeschis ilegal, la fel ca şi clubul Valentine’s din Bulevardul Decebal 86, care avea şi el activitatea suspendată.
Conform unui comunicat postat pe site-ul Primăriei, "la controalele efectuate de către poliţiştii locali, privind verificarea respectării dispoziţiilor de suspendare a activităţii, s-a constatat că restaurantul Old Mill şi clubul Valentine’s nu au respectat dispoziţiile de suspendare, funcţionând pe alte societăţi, motiv pentru care au fost din nou sancţionate contravenţional, aplicându-se din nou procedura privind suspendarea activităţii de alimentaţie publică".
Tot pentru nedeţinerea autorizaţiei de desfăşurare a activităţii de alimentaţie publică poliţiştii locali au închis clubul Luna din strada Corneliu Coposu 7 şi cafe-barul Transilvanian Music Production din strada Armatei Române 16.
Poliţia Locală, prin Compartimentul Control Comercial, va verifica în perioada următoare dacă localurile respectă dispoziţia de a rămâne închise până la obţinerea autorizaţiei de funcţionare.