Tinerii sportivi ai secţiei de înot de la clubul Crişul Oradea au obţinut 23 de clasări pe podium la întrecerile concursului internaţional de verificare Memorialul Petre Lovas, care s-a desfăşurat în week-end la Timişoara.

La această competiţie, clubul Crişul Oradea a avut 25 de sportivi cu vârste cuprinse între 6 şi 16 ani. În total însă, concursul a reunit la start 362 de concurenţi de la 25 de cluburi din România şi 7 din Serbia.

Principala performeră a delegaţiei orădene a fost Ioana Buzlea, care la categoria de vârstă de 16 ani, s-a situat de trei ori pe primul loc, în cadrul probelor de 50 m liber, 50 m bras şi 50 m fluture. De altfel, Ioana a fost desemnată cea mai bună sportivă la categoria ei.

La categoria 10 ani, Mihai Zach s-a situat pe primul loc la 50 m liber şi pe locul III la 50 m spate. La 9 ani, Andrea Budea a ocupat prima poziţie în cadrul probei de 50 m bras şi locul II la 50 m liber.

"Acest concurs a constituit o bună verificare pentru copii, înaintea Campionatelor Naţionale care vor avea loc la Bacău, în perioada 25-27 noiembrie",  a declarat directorul clubului Crişul, Ionel Bungău.

Iată şi celelalte clasări pe podium ale tinerilor înotători de la CS Crişul la acest concurs: