Tinerii judoka orădeni ai JC Liberty CSŞ LPS Bihorul s-au remarcat din plin în cadrul întrecerilor Campionatului Naţional pentru juniori III (under 16 ani), care s-a desfăşurat la Drobeta Tr. Severin în perioada 13-14 martie.

Elevii antrenorilor Olimpia Ianc şi Emil Morar şi-au trecut în cont şapte medalii, dintre care una a fost de aur, patru de argint şi două de bronz. Performerul delegaţiei orădene a fost Alexandru Popa, care a devenit campion naţional la categoria 55 kg.

Medaliile de argint au fost cucerite de Bianca Suciu (+70 kg), Norbert Domuţa (50 kg), Cristian Popa (60 kg) şi Alex Creţ (73 kg), iar David Fodor (60 kg) şi Tudor Blăhuţa (+81 kg) au obţinut medaliile de bronz.

Deşi nu s-au situat pe podium, evoluţii bune au avut şi Robert Boldiş (55 kg) şi Dominik Ludescher (66 kg), care s-au situat pe locul al V-lea.

Pe lângă acestea, tinerii judoka orădeni au avut prestaţii bune şi în competiţia pe echipe de euroregiuni, unde şi-au adus un aport însemnat în cadrul formaţiilor Euroregiunii 6 (Nord-Vest). Astfel, la feminin echipa Euroregiunii 6 (N-V), cu Bianca Suciu titulară la categoria +70 kg, a devenit campioană naţională, iar la masculin, echipa Euroregiunii 6 (N-V) a ocupat locul al II-lea, cucerind medaliile de argint.

Din formaţia masculină au făcut parte opt judoka orădeni: Norbert Domuţa (50 kg), Alexandru Popa (55 kg), Cristian Popa, David Fodor (ambii la 60 kg), Dominik Ludescher (66 kg), Alex Creţ, David Kasziba (73 kg) şi Tudor Blăhuţa (+81 kg).

"Suntem mulţumiţi de rezultate, chiar dacă ne doream poate mai multe titluri naţionale. O parte din sportivii noştri se află însă abia în primul an la această categorie de vârstă", a declarat antrenorul Emil Morar.