Tinerii judoka orădeni de la LPS CSS Liberty şi CS Crişul au avut rezultate bune la întrecerile ediţiei a VII-a a turneului internaţional de la Drobeta Tr. Severin, care s-a desfăşurat în perioada 26-28 ianuarie şi a fost dotat cu Cupa Severinului.

La competiţie au fost prezenţi 565 de sportivi, care au reprezentat 64 de cluburi din 9 ţări (România, Moldova, Bulgaria, Bosnia Herţegovina, Serbia, Croaţia, Ungaria, Grecia şi Macedonia).

Aceştia s-au duelat în cadrul categoriilor de juniori I (U 21),  juniori  II (U 18),  juniori  III (U 15)  şi  juniori  IV (U 13).

Printre ei s-a aflat şi un grup de sportivi de la LPS CSS Liberty Oradea, pregătiţi de profesorii Olimpia Ianc (la feminin) şi Emil Morar (la masculin). Aceştia s-au numărat printre protagoniştii competiţiei, după ce au reuşit să cucerească un număr de 11 medalii, din care două au fost de aur. De asemenea, fetele de la CS Crişul şi-au adjudecat o medalie de aur şi un loc V.

Principalii performeri de la LPS CSS Liberty au fost Adrian Olaru (foto), medaliat cu aur la categoria 66 kg a juniorilor I (U21) şi Alexandru Popa, situat tot pe primul loc la 60 kg, juniori II (U18).

Pe locul II şi, implicit, în posesia medaliilor de argint au intrat: Beatrice Hiris  (70 kg, juniori  I  - U 21), Bianca  Suciu  (+70 kg, juniori II – U18), David  Varga (73 kg, juniori  II - U 18), Carina  Jurca   (+63 kg,  Juniori  III  - U 15) şi  Bianca   Popa  (40 kg,  juniori  IV - U 13).

Carina Jurca a revenit în competiţii după o pauză de şapte luni, cauzată de o accidentare şi apoi de recuperarea aferentă. Ea a obţinut, în cei 13 ani, cinci titluri de campioană naţională.

În fine, pe locul  III şi, implicit, în posesia medaliilor de bronz au intrat: Domuţa Norbert (66 kg, juniori II – U18), Tudor Blahuţa (90 kg, juniori II - U 18) şi Gesica Fodor (44 kg, juniori III – U 15) şi  Sarolta Lungu (57 kg,  juniori  III - U 15).

De asemenea, pe locul V, lângă podium, după ce a pierdut lupta pentru medalia de bronz, s-a clasat  Cristian  Popa  (66 kg,  juniori  II - U 18).

"Din păcate, trei sportivi importanţi de la LPS CSS Liberty Oradea, nu au putut participa la acest important  turneu de  verificare, fiind în pregătire la  lotul naţional de cadeţi, în Poiana Braşov (Alex George Creţ la 81 kg, David Fodor la 74 kg şi  Robert  Boldiş la  66 kg)", a precizat antrenorul Emil Morar.

De asemenea, o parte dintre sportivii valoroşi de la LPS CSS Liberty Oradea au fost plecaţi într-un  cantonament de pregătire la Arieşeni.

De la Clubul Sportiv Crişul Oradea, unde antrenoare este Olimpia Ianc, cel mai bun rezultat l-a obţinut Iasmina Gyoker, care s-a situat pe primul loc şi a cucerit medalia de aur în cadrul probei 52 kg de la categoria juniorilor IV (U13), în timp ce Roxana Cozma, la 48 kg, juniori III (U15), s-a clasat pe locul V.