Aşteptatul minute în şir pe marginea cadei până începe să curgă apă caldă la robinet pentru un duş ar putea să devină amintire. Consiliul Local a aprobat marţi indicatorii tehnico economici pentru înlocuirea a trei kilometri de conductă de recirculare a apei calde aferente punctelor termice 111, 113 şi 116 din cartierul Rogerius.
Punerea în funcţiune a sistemului de recirculare ar face ca apa care s-a răcit pe conductele dintre punctul termic şi bloc să nu mai ajungă la robinetele orădenilor care o plătesc ca şi cum ar fi caldă, ci să fie redirecţionată către punctul termic unde este reîncălzită. La fel, Termoficare va reuşi să îşi diminueze pierderile masive de pe reţea.
Investiţia în valoare de circa 11 milioane lei va trebui finalizată în termen de trei luni încă din 2016 şi va duce la îmbunătăţirea serviciilor oferite de Termoficare pentru circa 4.300 de orădeni.
Astfel, la PT 111 va fi pusă în funcţiune recirculare la 21 de scări de la blocurile C2 (scările A, B şi C), C3 (scările A, B şi C), Q (A, B, C, D, E şi F), C5 (A, B şi C), X5, X5A, X6, X8, X9 şi X10 din străzile Traian Lalescu, Călugăreni, Cosminului, Italiană şi Georghe Bernart Shaw.
La PT 113, recircularea va fi montată şi pusă în funcţiune pentru 25 blocuri precum AN1, AN2, AN3, AN7, AN8, AN19, Pc24, Pc25, Pb26, Pb27, Pc28, Pb29, Pb30, Pc31, Pb32, Pb33, DP72, DP74, DP76, X84, X85, X86, X87, X88, X89 din străzile Corneliu Coposu, Transilvaniei, Moldovei, Mihail Sadoveanu, Pascal şi Predeal.
În ceea ce priveşte PT 116, reţeaua de recirculare va fi montată pentru toate cele 37 de blocuri arondate din străzile Ştefan cel Mare, Cosminului, Mehedinţi şi Traian Lalescu.