Atletele orădene pregătite de antrenorul Călin Laza şi legitimate la LPS Bihorul Oradea - CS Atletico Slănic s-au întors cu două medalii de argint şi una de bronz de la întrecerile Cupei României, desfăşurate în perioada 15-16 iulie la Craiova.

Kiss Kamilla şi Diana Verdeş au concurat la categoria de vârstă U20, unde au avut rezultate bune, cu care s-au situat pe podium.

Astfel, Kamilla a terminat a doua proba de 1.500 metri, cu timpul de 5:27 minute, a fost pe locul III în cadrul probei de 3.000 metri, cu rezultatul de 12:06 minute.

La rândul ei, Diana Verdeş a fost a doua şi a cucerit medalia de argint în cadrul probei de 3.000 de metri, cu timpul de 10:48 minute.

În concursul seniorilor, orădeanul Laviniu Chiş, care este legitimat acum la CSM Craiova, a cucerit medalia de aur în cadrul probei de 5.000 de metri, unde s-a clasat primul, cu timpul de 14:46 minute.

La 1.500 metri, Laviniu a fost al treilea şi a cucerit bronzul, după ce a terminat cursa în 4:01 minute.

Laviniu Chiş este pregătit de antrenorii Marius Ionescu şi Călin Laza.