Desfăşurate la Braşov, întrecerile finale ale Campionatelor Naţionale de judo U12 și U14 au adus sportivilor orădeni de la LPS CSS Bihorul şi JC Liberty trei medalii, dintre care una de argint şi două de bronz.

La competiţia desfăşurată în perioada 3-5 iunie şi organizată de Federaţia Română de Judo, Clubul Liberty Oradea a trimis opt sportivi, toţi la categoria de vârstă U14 (născuţi în anii 2009-2010). Ei au reuşit să obţină o medalie de bronz, un loc 5, dar şi trei clasări pe poziţia a 9-a.

Medalia a fost adjudecată de Tudor Lascău la categoria 42 kg. Locul 5 a revenit Claudiei Seica, la 48 kg, în timp ce pe poziţia a 9-a s-au situat: David Bălan (42 kg), Andrei Sfârlea (38 kg) şi Ianis Suciu (la 55 kg).

În schimb, judoka de la LPS CSS Bihorul Oradea au participat la aceste întreceri de la Braşov cu sportivi atât la categoria U14, cât şi la U12.

În prima zi a competiţiei au concurat sportivii de U14, iar în a doua zi, judoka de la U12. Antrenaţi de Alexandru Goncearenco, Andreea Mateaş, Emil Morar şi Olimpia Ianc, sportivii de la LPS Bihorul au reuşit să-şi adjudece două medalii, dintre care una de argint şi una de bronz.

Medalia de argint a fost obţinută la categoria -46 kg U14 (cea mai numeroasă categorie de greutate, cu 32 judoka la start), de Ciprian Busanu, iar medalia de bronz, la categoria 50 kg U12, de Banoi Ayan.

În afară de aceştia, rezultate bune au mai obţinut şi: Sofia Cioloş - locul 5 la categoria 40 kg U12, Ionuţ Gruie – locul 5 la categoria 66 kg U14 şi Matei David – locul 7 la categoria 55 kg U14.

"A fost o competiţie foarte dificilă, care a adunat în total 552 de sportivi de la 78 de cluburi. Prezenţa foarte numeroasă a fost la U14, unde 370 de sportivi au împărţit medaliile. La U12 au participat 182 de sportivi de la 60 de cluburi", a precizat antrenorul Alexandru Goncearenco.