Spre deosebire de ultimele două runde, de această dată, echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au avut o etapă nefastă în acest week-end. Atât Luceafărul Oradea, cât şi CSC Sânmartin au evoluat sâmbătă, dar ambele au fost învinse.

Luceafărul - Recea: 3 - 4

Lider în Seria a V-a, după trei etape, Luceafărul a primit, la Sânmartin, replica formaţiei Fotbal Comuna Recea, echipă de care a fost întrecută cu scorul de 4-3, după ce la pauză maramureşenii conduceau cu 2-1.

Scorul l-a deschis Luceafărul, în minutul 8, prin George Paraschiv. În minutul 15, cei de la Recea au egalat prin Viorel Chinde, pentru ca în minutul 33 Lorand Kiss de la oaspeţi să înscrie pentru 1-2.

În partea a doua maramureşenii au înscris de două ori prin Adrian Micaş, în minutele 62 şi 70, urmând scorul la 4-1 în favoarea lor. În minutul 79, George Paraschiv a redus din handicap din penalty, pentru ca scorul final, 3-4, să îl stabilească Mircea Manole în minutul 83.

După acest eşec, Luceafărul a căzut pe locul II, noul lider fiind acum chiar Fotbal Comuna Recea.

CSC Sânmartin - Unirea 1924: 0 - 3

La rândul ei, CSC Sânmartin a evoluat de această dată în deplasare, la Alba Iulia, cu echipa locală Unirea 1924, în faţa căreia a trebuit să se recunoască învinsă la scor de neprezentare, 0-3.

La pauză gazdele conduceau cu 1-0, prin reuşita lui Alexandru Giurgiu din minutul 8, pentru ca celelalte două să fie marcate în partea a doua, chiar către final, în minutul 84, prin Andrei Bârdea, şi în minutul 87, prin Adrian Matei.

După această înfrângere, CSC Sânmartin rămâne cu 4 puncte, dar coboară pe locul 13.