Surorile Muntean, de la Clubul Sportiv Școlar LPS Bihorul Oradea, au obținut trei clasări pe podium și, implicit, trei medalii la întrecerile Cupei Farul la spadă pentru copii și speranțe - Memorialul „Paul Călin”, care a avut loc la Constanța.

Ajunsă la ediția cu numărul 22, competiția a reunit cele mai valoroase sportive din țară la aceste categorii de vârstă.

Ana Muntean a ocupat locul 1 și, implicit, medalia de aur, la întrecerile categoriei U9 ani, concurs care a reunit la start 20 de sportive.

Sora ei, Andrea, a cucerit două medalii, una de argint și una de bronz, după ce s-a situat pe locul al II-lea, la U11 ani (din 32 de sportive participante) și pe locul 3, la U13 (din 33 de sportive înscrise).

Cele două tinere sportive orădene, legitimate la LPS Bihorul, sunt pregătite de antrenorul Nicolae Ille.

Pentru micii spadasini orădeni urmează acum Memorialul „Cornelia Ille" pentru copii și sperante, competiție care va avea loc Era Park din Oradea, în perioada 2-3 iunie, și apoi, Campionatul Național pentru copii de la București, din 18-19 iunie.