Handbaliştii de la CSM Oradea au obţinut miercuri o victorie reconfortantă în prima etapă din returul play-off-ului Diviziei A. Trupa bihoreană s-a reabilitat, astfel, în faţa propriilor suporteri, după înfrângerea de duminică din faţa celor de la CS Medgidia.

De această dată adversarii orădenilor au fost cei de la CSU Piteşti, o echipă antrenată de Titel Răduţă şi care are câţiva jucători experimentaţi în lot, inclusiv doi care au evoluat în trecut şi la CSM Oradea. Este vorba despre Elvis Acsinia şi Marian Clipea. Totuşi, piteştenii s-au prezentat la Oradea într-un lot format din doar nouă jucători, iar acest lucru s-a văzut. În pofida faptului că şi la bihoreni au fost unele absenţe, Bogdan Munteanu, Ghiţă Mateaş şi Alex Farcaş fiind accidentaţi, CSM-ul s-a impus la o diferenţă de 11 goluri, cu scorul de 31-20.

Meciul a început într-o notă de echilibru, până în minutul 10, când orădenii s-au distanţat la două goluri, scor 6-4. De aici, diferenţa a continuat să crească pe tabelă, „roş-albaştrii” ajungând să conducă cu 10-4, 12-5 şi 14-7, pentru a intra în pauză cu avantajul de şapte goluri, scor 15-8.

Deşi argeşenii au marcat primul gol din repriza a doua, elevii antrenorului George Tăutu au revenit rapid la timonă şi au continuat să-şi mărească diferenţa pe tabela de marcaj, ajungând să conducă cu zece goluri, scor 19-9 în minutul 37. A fost chiar 21-10 în minutul 41. Ulterior, piteştenii au mai redus din handicap, nu foarte mult însă, iar pe final, deşi la orădenii au evoluat mai mult tinerii, CSM-ul s-a distanţat din nou la 11 goluri, câştigând cu scorul de 31-20.

„A fost un meci pe care l-am putut controla încă de la început. Cred eu plusul nostru a fost aerul tineresc, care şi-a spus cuvântul pe faza a doua şi pe contraatac şi, bineînţeles, am reuşit să gestionăm bine apărarea. De asemenea, a fost într-o formă bună şi portarul nostru, care ne-a oferit multe contraatacuri şi faza a doua”, a declarat, după joc, antrenorul formaţiei orădene, George Tăutu.

Principalul marcator al formaţiei bihorene în acest meci a fost Paul Oarga, autor a 7 goluri. El a fost urma de: Szasz Csongor cu 6 goluri, Oleksandr Starcenko cu 5 goluri, Răzvan Mledenciu autor a 4 goluri, George Breban şi Ionuţ Băban cu câte 3 goluri, Răzvan Radu, Ionuţ Huţanu şi Marius Mlinarcsik cu câte un gol.

De partea cealaltă, de la CSU Piteşti, Elvis Acsinia a marcat 7 goluri, iar Gabriel Mărgărit 4.

A fost cea de-a patra victorie pentru CSM Oradea în play-off, cu aceasta CSM-ul totalizând 14 puncte şi urcând pe locul 3.

3

În etapa viitoare, CSM Oradea va juca tot pe teren propriu, duminică, 27 martie, de la ora 12, cu noul lider, CSM Odorheiu Secuiesc. Partida este programată la Arena Antonio Alexe, iar intrarea spectatorilor va fi liberă.