Echipa națională de fotbal a României a obținut sâmbătă seară prima victorie din Liga Națiunilor, învingând pe stadionul din Giulești echipa națională a Finlandei, cu scorul de 1-0.

George Pușcaș a ratat un penalty în minutul 16, după ce a executat slab, pe centrul porții, însă a reușit o fază spectaculoască câteva minute mai târziu, când a dat centrarea decisivă pentru golul lui Nicușor Bancu.

Mai precis, în minutul 30, Pușcaș l-a driblat pe Ivanov și a centrat decisiv pentru Nicușor Bancu. Fundașul stânga de la Craiova a ajuns la 6 metri de poarta adversă și l-a învins pe Joronen cu o lovitură de cap, scrie Gsp.ro.

În ciuda altor ocazii, acesta a rămas singurul gol al partidei. „Tricolorii” au obținut, astfel, primele puncte din grupa B3 a Ligii Națiunilor, dar rămân deocamdată pe ultimul loc.

România mai are un meci de jucat în această lună, mai precis marți, 14 iunie, cu Muntenegru, tot pe Stadionul Giulești.