Campionatul Ligii a IV-a Bihor la fotbal şi-a desfăşurat, în perioada 23-24 aprilie, jocurile etapei cu numărul 23.

Runda a consemnat patru victorii ale gazdelor şi două succese ale formaţiilor oaspete. Scorul etapei l-a reuşit echipa de pe locul II, FC Hidişel, care a primit replica ultimei clasate, Victoria Avram Iancu, şi care s-a impus cu scorul de 7-0, după ce la pauză conducea cu 4-0. O dublă în această confruntare a realizat-o S. Zadori, cel care a reuşit să marcheze în minutele 77 şi 87.

Echipa de pe primul loc, CS Diosig, a disputat derby-ul etapei, pe teren propriu, în compania celor de la CF Bihorul Beiuş, dar cu toate acestea a reuşit o victorie confortabilă, cu scorul de 5-1. Şi-n acest joc a fost consemnată o dublă, Gado, de la gazde, izbutind să marcheze în minutele 13 şi 77.

Surprinzător, echipa de pe locul III, Crişul Sântandrei, a fost învinsă la scor de neprezentare, 0-3, la Mădăras, cu echipa gazdă, CS.

Succesele din deplasare le-au reuşit echipele Universitatea Oradea, cu 4-2, la Salonta, în compania celor de la CSM Olimpia, şi Unirea Valea lui Mihai, cu 4-0, pe terenul formaţiei Viitorul Borş.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXIII-a din Liga a IV-a Bihor la fotbal:

CSO Ştei - Viitorul Marghita 1-0

Marcator: M. Haica 57

CSM Olimpia Salonta - Universitatea Oradea 2-4

Marcatori: R. Baran 7, Cr. Ţîrlea 16 / Barros 27, 69, Cr. Ardelean 38, C. Giura 89

Viitorul Borş - Unirea Valea lui Mihai 0-4

Marcatori: Gego 29 şi 81, Fele Sz. 43, Gabor 66

FC Hidişel - Victoria Avram Iancu 7-0

Marcatori: Agiurgioaei 10, Fl. Lazăr 14 penalty, E. Popa 25, P. Ardelean 45, S. Zadori 77, 87, Dobondi 74

CS Diosig - Bihorul Beiuş 5-1

Marcatori: Cr. Jurca 9, Gado 13, 77, L. Jurca 55, Şereş 90+2 / Stan 10

CS Mădăras - Crişul Sântandrei 3-0

Marcatori: Pereţ 35, Moise 76, Groza 81

Locadin Ţeţchea şi Crişul Aleşd  au stat.

1. CS Diosig                           19     17     0       2       75-21         51

2. FC Hidişel                          19     15     3       1       68-15         48

3. Crişul Sântandrei               20     14     0       6       61-25         42

4. CSO Ştei                            20     12     3       5       32-23         39

5. CF Bihorul Beiuş               21     12     2       7       57-26         38

6. CS Mădăras                       19     12     1       6       51-24         37

7. Unirea Valea lui Mihai      19     10     3       6       50-32         33

8. Universitatea Oradea         21     8       3       10     35-44         27

9. Viitorul Marghita               20     8       2       10     30-36         26

10. CSM Olimpia Salonta      20     7       4       9       45-49         25

11. Viitorul Borş                    20     5       3       12     31-46         18

12. Locadin Ţeţchea              20     3       0       17     27-97         9

13. Crişul Aleşd*                   20     3       2       15     22-51         8

14. Victoria Avram Iancu      20     0       0       20     17-112       0

* Crişul Aleşd a fost penalizată cu trei puncte pentru că s-a retras de pe teren la meciul de la Ştei.