Poloiștii orădeni de la CSM Digi au obținut două victorii clare în etapa a IX-a din Superliga Națională. Evoluând acasă, la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu, în compania arădenilor de la Amefa, elevii antrenorului Kadar Kalman s-au impus, vineri și sâmbătă, cu scorul de 18-7 și 15-3.

În prima partidă, desfășurată vineri, vicecampionii României s-au impus cu scorul de 18-7, după ce pe sferturi au câștigat cu 3-1, 4-2, 6-2 și 5-2. Pentru CSM Digi au marcat: Mateja Asanovic, 5 goluri, Maximilian Costa 4, Andrei Prioteasa 3, Cristian Dobre , Viktor Kovats şi Istvan Szabo, câte 2 goluri. Golurile arădenilor au fost reușite de Richard Huber, 4 și Robert Gergelyfi, 3.

În partida a doua, programată sâmbătă, orădenii au câștigat cu 15-3, după ce pe sferturi s-au impus cu 4-2, 6-1, 2-0 și 3-0. De această dată pentru CSM Digi au înscris: Istvan Szabo 6 goluri, Viktor Kovats și Mihnea Chioveanu, câte 3, Mateja Asanovic 2 şi Andrei Prioteasa 1 gol. Pentru Amefa, marcatorii au fost: Robert Gergelyfi, cu 2 reușite şi Andrei Iliescu, cu 1 gol.

De menționat că partidele au fost arbitrate de Attila Brosovszki (Arad) şi Adrian Alexandrescu (Oradea), iar în programul competiției jocurile figurau pe terenul arădenilor, dar nu e prima dată când aceștia își susțin partidele de acasă la Oradea.

După aceste succese, CSM Digi Oradea are un bilanț general de 16 victorii și 2 înfrângeri și ocupă în continuare locul II, după Steaua, cea care s-a impus în această rundă, acasă, în fața echipei Crişul Oradea.

Partidele Steaua – Crișul, desfășurate la București, s-au încheiat cu scorurile de 23-2 și 17-3 în favoarea gazdelor.

În primul joc, bucureștenii s-au impus cu 23-2, după ce pe sferturi au câștigat cu 7-0, 5-0, 5-1 și 6-1. Cele două goluri ale bihorenilor au fost marcate de Czenk Ferenc și Gergely Laszlo, în timp ce pentru Steaua cel mai eficace a fost Petru Ianc, autor a 5 reușite.

În partida a doua, Steaua s-a impus în fața tinerei echipe orădene Crișul cu 17-3, după ce pe sferturi au câștigat cu: 5-1, 4-0, 5-1 și 3-1. Pentru CS Crișul au marcat: Nichita Ilisie 2 goluri și Alexandru Laza 1 gol. De la bucureșteni, cel mai eficace a fost Codrin Cotrău, cu 5 reușite.

În celelalte două duble confruntări ale etapei a IX-a din Superliga Națională s-au consemnat rezultatele: Rapid – Sportul 6-7 și 6-19 și Poli Cluj – Dinamo 3-18 și 1-20.