Aşa cum era de aşteptat, poloiştii de la CSM Digi Oradea s-au impus clar în partidele pe care le-au disputat joi seara şi vineri dimineaţa, în faţa arădenilor de la AMEFA, într-o dublă ce a contat pentru etapa a 8-a a Superligii Naţionale.

Elevii antrenorilor Dorin Costrăş şi Ciprian Cîmpianu s-au distrat cu adversarii şi s-au impus cu scorurile 19-3 şi 15-5.

În ambele confruntări de la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu" superioritatea valorică a gazdelor a fost clară. Pe sferturi CSM s-a impus cu 5-1, 5-1, 3-1 şi 6-0. În acest prim meci, Viktor Kovats şi Robert Gergelyfi au marcat câte 3 goluri, Yusuke Inaba, Maximilian Costa, Alex Popoviciu şi Bogdan Remeş – câte 2 goluri fiecare, Levente Vancsik, Cristian Dobre, Ramiro Georgescu, Nichita Ilisie şi Ferenc Czenk – câte 1 gol fiecare.

Apoi, în partida de vineri, tot CSM Digi s-a impus clar, cu 15-5, după ce, pe sferturi s-a consemnat: 5-1, 6-0, 3-2 şi 1-2. De această dată, Nichita Ilisie a fost principalul marcator, cu 5 goluri. L-au urmat Maximilian Costa, Alex Popoviciu şi Ferenc Czenk, cu câte 2 goluri fiecare, Cristian Dobre, Seiya Adachi, Viktor Kovats şi Roland Szabo, cu câte 1 gol fiecare. Pe foaia de arbitraj au mai fost trecuţi: Raul Gavriş, Levente Vancsik, Robert Gergelyfi, Ramiro Georgescu, Yusuke Inaba şi Bogdan Remeş.

CSM Digi Oradea care şi-a câştigat toate meciurile din actuala ediţie de campionat se situează pe prima poziţie a clasamentului.