Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au avut o etapă bună în acest sfârşit de săptămână, reuşind să obţină victorii concludente.

Mai întâi a evoluat CSC Sânmartin, care vineri a primit la Sântion replica formaţiei Unirea Dej, o echipă care în runda anterioară a trecut pe teren propriu de liderul Luceafărul Oradea. Antrenorul Călin Cheregi şi-a luat toate măsurile necesare pentru acest duel, şi-a motivat bine elevii, iar aceştia au reuşit o victorie clară, la o diferenţă de patru goluri, cu scorul de 5-1. La pauză scorul a fost 3-1, după ce s-a consemnat un debut furtunos de joc.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 9, prin Bogdan Pop, dar peste numai trei minute, Sorian a scos un penalty pentru CSC, iar Sergiu Pop a transformat lovitura de la 11 metri. Nu a trecut mult timp şi în minutul 18, acelaşi atacant, Sergiu Pop, i-a adus pe jucătorii din Sânmartin în avantaj pe tabelă. Scorul pauzei l-a stabilit însă căpitanul bihorenilor, Alexandru Sorian, care în minutul 20 a reuşit să înscrie direct dintr-o lovitură de la 11 metri.

În partea a doua, Sorian a recidivat şi a înscris în minutul 53 cu un şut de la 16 metri. Rezultatul final, 5-1 pentru CSC Sânmartin, l-a stabilit însă Florin Pop, care a marcat în minutul 90+2.

Trupa pregătită de antrenorul Călin Cheregi a obţinut astfel cea mai concludentă victorie din această ediţie de campionat, urcând până pe locul al III-lea al clasamentului, după ce a legat trei victorii la rând.

Tehnicianul Cheregi a trimis în teren în acest meci echipa: Barabaş – Fl. Pop, Nogo, Lupşe, Arsene (min. 73 Al. Pintea), S. Brata (min. 46 Andraş), Tiponuţ, Habakuk (min. 59 I. Cuc), I. Ban, Sorian şi Sg. Pop (min. 88 Vancea).

Luceafărul Oradea a evoluat sâmbătă, tot pe teren propriu, la Sânmartin, cu AFC Odorheiu Secuiesc, una dintre codaşele clasamentului, pe care a reuşit s-o învingă la scor de neprezentare, cu 3-0.

După primele 45 de minute de joc, bihorenii conduceau deja cu 2-0, prin golurile marcate de Paul Mitrică, în minutul 18, şi George Paraschiv, în minutul 21.

Cum şi în repriza a doua tot elevii antrenorului Dragoş Militaru au marcat, prin Mihai Maxin, în minutul 75, jocul s-a încheiat cu scorul de 3-0, iar Luceafărul rămâne în fruntea clasamentului, la egalitate de puncte cu maramureşenii de la Fotbal Comuna Recea, dar cu golaveraj superior.

Iată rezultatele complete ale etapei a 9-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal: